Czy dochodzi do zainfekowania komputerów Mac? Czy potrzebuję narzędzia czyszczącego dla komputera Mac?

Czy komputer Mac może zostać zainfekowany wirusem i czy potrzebuję programu antywirusowego dla komputera Mac? Krótko mówiąc: tak. W porównaniu z komputerami z systemem Windows, komputery Apple są na ogół mniej podatne na zainfekowanie wirusem.  Wynika to głównie z tego, że rynek urządzeń z systemem operacyjnym Windows jest znacznie większy, twórcy wirusów chcą dotrzeć do jak największej liczby ofiar, przez co prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się wirusa jest o wiele większe. Poświęcenie czasu na opracowanie wirusa dla niewielkiego odsetka rynku byłoby dla nich niemal stratą czasu.

Narzędzie do czyszczenia komputerów Mac jest bardzo istotne; nasza lista zawiera kilka świetnych rozwiązań dla wszystkich urządzeń, a także rozwiązania tylko dla Maca takie jak Clean my Mac czy MacKeeper.

Poniżej przedstawiono kilka innych powodów, dla których prawdopodobieństwo zainfekowania komputera Apple jest mniejsze niż w przypadku komputera z systemem Windows:

  1. System Mac OS X bazuje na jądrze Unix Kernel – jednym z najstarszych i najbezpieczniejszych dostępnych systemów operacyjnych.
  2. Twórcy wirusów lepiej znają system Microsoft Windows, dlatego łatwiej jest im stworzyć wirusa na tę platformę.
  3. Większość skryptów, narzędzi i kodu używanych do tworzenia wirusów lub złośliwego oprogramowania jest przeznaczona do użytku z systemem Microsoft Windows.
  4. Komputery Mac posiadają wbudowane oprogramowanie zabezpieczające o nazwie Gatekeeper, które uniemożliwia uruchamianie obcych aplikacji, jeśli nie mają one cyfrowego podpisu i zatwierdzenia Apple.

Istnieją jednak globalne narzędzia, które mogą wywoływać wirusy zarówno na komputerach Mac, jak i Windows za pośrednictwem rozszerzeń do przeglądarek i wtyczek, takich jak Java lub Adobe Flash. Większość użytkowników będzie mieć je zainstalowane i w ten sposób będą narażać one bezpieczeństwo całego systemu.

W dzisiejszych czasach popularność komputerów Mac wzrosła tak bardzo, że rynek dla twórców wirusów wygląda znacznie bardziej atrakcyjnie, a wirusy coraz bardziej upowszechniają się na komputerach Mac. W 2014 roku odkryto ogromną wadę w zabezpieczeniu - w przypadku połączenia się użytkownika z niezabezpieczonym hotspotem wifi haker zyskiwał możliwość dostępu do wszystkich jego danych osobowych.

Dla pewności sugerujemy zabezpieczenie komputera Mac programem antywirusowym. Przede wszystkim posrtaw na bezpieczeństwo!Oświadczenie o ujawnianych informacjach

Treści, wyniki, oceny, trendy i opinie wyrażane na tej stronie pozostają w wyłącznej gestii serwisu 10najlepszychantywirus.com. Informacje te służą wyłącznie celom badawczym i informacyjnym. Dokładamy wszelkich starań, aby zachować aktualność i dokładność wszystkich informacji, lecz nie możemy tego zagwarantować z powodu stale zmieniającego się rynku branży antywirusowej. Aby informacje te były wolne od opłat, 10najlepszychantywirus.com otrzymuje od niektórych firm wynagrodzenie pieniężne za prezentowanie ich produktów. Poziom otrzymywanego wynagrodzenia ma wpływ na lokalizację i kolejność, w jakiej firmy są prezentowane.